а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ВМРО

Вид збор: Скратеница
Ранг: 8411
1. Внатрешна македонска револуционерна организација
Англиски: VMRO
Употреба: Историја
2. Дел од име на политички партии во Македонија.
Англиски: VMRO
Употреба: Политика
Примери:
ВМРО-ДПМНЕ; ВМРО-НП