а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Далмација

Вид збор: Име
Ранг: 19298
Регион на источниот брег на Јадранското Море.
Англиски: Dalmatia
Употреба: Географија
Изведенки
1. Далматинец м.
мн. Далматинци
2. Далматинка ж.
мн. Далматинки
3. далматински прид.
далматинскиот
Пример: далматинска пршута
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК