а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Данска

Вид збор: Име
Ранг: 20506
Нордиска земја
Англиски: Denmark
Употреба: Географија
Изведенки
1. Данец м.
мн. Данци
2. Данкинка ж.
мн. Данкинки
3. дански прид.
данскиот
Пример: дански јазик
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК