а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Дебар

Вид збор: Име
Ранг: 6026
Град во западниот дел на Македонија.
Англиски: Debar Турски: Debre Албански: Dibra
Употреба: Географија
Изведенки
1. дебарчанец м.
мн. дебарчани
2. дебарчанка ж.
мн. дебарчанки
3. дебранец м.
мн. дебрани
4. дебранка ж.
мн. дебранки
5. дебарски прид.
дебарскиот
Пример: дебарски резби
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК