а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Евреин

мн. Евреи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2859
1. Припадник на еврејската религија.
Англиски: Jew Албански: çifut, jahudi
Примери:
Евреите од Битола.
2. циција, скржавец
Англиски: miser Албански: koprrac, çifut
Употреба: Преносно значење
Примери:
Што евреин си бил!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК