а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Еским

мн. Ескими
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29902
Припадник на народ што живее во арктичките предели.
Англиски: Eskimo
Употреба: Географија
Изведенки
1. Ескимка ж.
мн. Ескимки
2. ескимски прид.
ескимскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК