а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Земјин

Земјиниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 7306
Што се однесува на планетата Земја.
Англиски: Earth
Употреба: Астрономија
Примери:
Земјината орбита, Земјината тежа
Земјината топка, Земјина внатрешност