а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Крушево

Вид збор: Име
Ранг: 6622
Град во западна Македонија.
Англиски: Krushevo
Употреба: Географија
Изведенки
1. крушевски прид.
крушевскиот
Пример: крушевско подрачје
2. крушевчанец м.
мн. крушевчани
3. крушевчанка ж.
мн. крушевчанки