а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Куманово

Вид збор: Име
Ранг: 4117
Град во североисточниот дел на Република Македонија.
Англиски: Kumanovo
Употреба: Географија
Изведенки
1. кумановец м.
мн. кумановци
2. кумановка ж.
мн. кумановки
3. кумановче ср.
мн. кумановчиња
дем.
4. кумановски прид.
кумановскиот
Пример: кумановски дијалект