а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Мексико

Вид збор: Име
Ранг: 7876
земја во Северна Америка
Англиски: Mexico
Употреба: Географија
Изведенки
1. мексикански прид.
мексиканскиот
Пример: мексикански залив
2. Мексиканец м.
мн. Мексиканци
3. Мексиканка ж.
мн. Мексиканки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК