а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Пасха

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30480
Главен Еврејски религиозен празник со кој се прославува излегувањето на Евреите од Египет и случувањето кога ангелот на смртта по куќите ги убивал првородените синови а ги поштедил еврејските деца; се слави за време на првата пролетна полна месечина.
Англиски: Passah
Употреба: Религија
Изведенки
Песах м.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК