а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Пелагонија

Вид збор: Име
Ранг: 10852
Најголемата котлина во географска Македонија.
Албански: Pellagonia Бугарски: Пелагония Грчки: Πελαγονíα
Употреба: Географија
Изведенки
пелагониски прид.
пелагонискиот