а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Персија

Вид збор: Име
Ранг: 11305
Персија е историска земја на Иранското Плато и во југозападна Азија.
Англиски: Persia Албански: Persia
Употреба: Географија , Историја
Изведенки
1. Персиец м.
мн. Персијци
2. Персијка ж.
мн. Персијки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи