а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Петровден

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13076
Христијански празник посветен на светиот апостол Петар што се празнува на 12 јули.
Употреба: Црковен термин
Примери:
На Петровден во црквата се носат петровски лебови и јаболка-петровки, се осветуваат и се раздаваат на роднини и соседи.