а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Полог

Вид збор: Име
Ранг: 50005
Историско-географски регион во северозападниот дел на Македонија.
Англиски: Polog
Употреба: Географија
Изведенки
полошки прид.
полошкиот
Пример: полошки регион
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК