а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Полска

Вид збор: Име
Ранг: 5908
Земја во централна Европа.
Англиски: Poland
Употреба: Географија
Примери:
За десет години реалните приходи во Полска се дуплирани.
Изведенки
Полјачка ж.
мн. Полјачки