а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Португалија

Вид збор: Име
Ранг: 13370
Земја во југозападна Европа.
Англиски: Portugal
Употреба: Географија
Изведенки
1. Португалец м.
мн. Португалци
2. Португалка ж.
мн. Португалки
3. португалски прид.
португалскиот
Пример: португалски јазик
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК