а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Прочка

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20352
Народен назив за празникот спроти почетокот на велигденските пости на кој помладите бараат прошка од постарите, ден кога луѓето меѓусебно си ги простуваат грешките.
Употреба: Црковен термин
Изведенки
прочка ж.
прошка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК