а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Прусија

Вид збор: Име
1. историско германско кралство
Англиски: Prussia Германски: Preußen
Употреба: Историја
Примери:
Прусија постоела од 16 до 19 век.
2. Историски регион во Европа на југоисточниот брег на Балтичкото Море и заливот на Гдањск.
Англиски: Prussia
Употреба: Географија