а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

СИДА

(едн.) СИДАТА
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15604
Тешка вирусна болест што го онеспособува имунолошкиот систем.
Англиски: AIDS
Употреба: Медицина
Примери:
Шестгодишно дете е најновиот пациент кој е болен од СИДА.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК