а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Саксонија

Вид збор: Име
Ранг: 36175
покраина во Германија
Англиски: Saxony Германски: Sachsen
Употреба: Географија
Изведенки
1. Саксонец м.
мн. Саксонци
2. Саксонка ж.
мн. Саксонки
3. саксонски прид.
саксонскот