а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Талмуд

(едн.) Талмудот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17555
Зборник на закони и верски правила на Евреите настанат после Вавилонското заточеништво.
Англиски: Talmud
Употреба: Религија
Примери:
Чита во Талмудот.
Изведенки
талмудски прид.
талмудскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК