а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Татар

мн. Татари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 39570
1. Припадник на етничка група во азискиот дел на Русија.
Англиски: Tatar Турски: tatar Албански: tatar
Употреба: Географија
2. (татар) гласник, курир, писмоносец
Англиски: courier Турски: tatar Албански: tatar, lajmëtar
Употреба: Архаизам
3. (татар) Прекар за груб и свиреп човек.
Англиски: barbarian Турски: tatar Албански: tatar, barbar
Употреба: Преносно значење
Изведенки
Татарин м.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК