а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Тиквешија

Вид збор: Име
Ранг: 18825
Географско подрачје од десната страна на реката Вардар.
Употреба: Географија
Изведенки
1. Тиквешијата име.
2. тиквешки прид.
тиквешкиот
Пример: тиквешко грозје
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК