а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Тиквеш

Вид збор: Име
Ранг: 21467
Географско подрачје од десната страна на реката Вардар.
Употреба: Географија
Изведенки
1. Тиквешија име.
Тиквешијата
2. тиквешки прид.
тиквешкиот
Пример: тиквешко грозје
3. Тиквешанец м.
мн. Тиквешани
4. Тиквешанка ж.
мн. Тиквешанки