а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Турција

Вид збор: Име
Ранг: 1121
Држава во Евроазија која се протега на полуостровот Мала Азија и на дел од Балканскиот Полуостров.
Англиски: Turkey Албански: Turqia
Употреба: Географија