а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Украина

Вид збор: Име
Ранг: 25055
држава во Источна Европа
Англиски: Ukraine
Употреба: Географија
Изведенки
1. Украинец м.
мн. Украинци
2. Украинка ж.
мн. Украинки
3. украински прид.
украинскиот
Пример: украински јазик