а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Финска

Вид збор: Име
Ранг: 21814
Нордиска земја.
Англиски: Finland
Употреба: Географија
Изведенки
1. Финец м.
мн. Финци
2. Финка ж.
мн. Финки
3. фински прид.
финскиот
4. Фински м.
фински јазик
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК