а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Холандија

Вид збор: Име
Ранг: 6860
Земја во северозападна Европа.
Англиски: Holland
Употреба: Географија
Изведенки
1. Холанѓанец м.
мн. Холанѓани
2. Холанѓанка ж.
мн. Холанѓанки
3. холандски прид.
холандскиот
Пример: холандско сирење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК