а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автономист

мн. автономисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28054
Лице што е поборник на автономизмот.
Примери:
Ме нарекоа автономист и на сув остров ме испратија.
Изведенки
автономистички прид.
автономистичкиот