а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автопат

мн. автопатишта
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6896
Модерен автомобилски пат, обично со по две еднонасочни ленти.
Англиски: highway
Употреба: Транспорт
Примери:
По некој автомобил ќе поминеше по автопатот.
Изведенки
автопатски прид.
автопатскиот
Пример: автопатска делница