а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автопортрет

мн. автопортрети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16673
1. Сопствен портрет (кога сликарот ќе се наслика сам себеси).
Англиски: self-portrait Албански: autoportret
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
Павле го црта својот автопортрет.
2. Книжевен приказ на сопствената личност.
Англиски: self-portrait Албански: portret
Употреба: Литература , Преносно значење
Примери:
Поемите се метафори на поетовиот автопортрет.