а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автоприколка

мн. автоприколки
Вид збор: Именка, женски род
1. Приколка, простор за товар што се прикачува на возилото.
Англиски: trailer
Употреба: Транспорт
2. Импровизирана куќа на тркала што се прикачува на автомобил или се поставува во автокамп.
Англиски: camping wagon
Употреба: Туризам