а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

авторизација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 41253
1. Дозвола, привилегија за извршување одредени функции.
Англиски: authorization
Употреба: Информатика
Примери:
авторизација за користење на компјутерскиот систем
2. Потврдување, прифаќање на текст или на пронајдок, изум за свој; примање врз себе авторска одговорност и права за авторско дело.
Англиски: authorization
Употреба: Административен термин
Примери:
Авторизациите на нивните творби се појавија многу подоцна.