а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

авторизиран

авторизирани
Вид збор: Придавка
Ранг: 55835
Дело, труд што му припаѓа на авторот, со потврдена сопственост од творецот.
Англиски: authorized
Примери:
Авторизиран текст.
Авторизиран напис.
Авторизирана песна.
Авторизирана дискусија.
Изведенки
авторизирање ср.
глаг. им.