а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

авторизира

авторизираат; авторизирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 34281
Изврши, извршува авторизација, потврди, потврдува авторско право.
Англиски: authorize
Примери:
Тој веднаш го авторизира сопственото дело.