а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

авторитарен

авторитарни
Вид збор: Придавка
Ранг: 13393
Што не трпи приговор.
Англиски: authoritarian
Употреба: Политика
Примери:
авторитарно однесување
авторитарен режим
Изведенки
1. авторитарност ж.
Пример: авторитарност од советски тип
2. авторитаризам м.
Пример: тоталитаризмот и авторитаризмот