а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

авторитативен

авторитативниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 27242
1. Што е со авторитет, што заслужува безусловна доверба.
Англиски: authoritative
Примери:
Основните правописни правила се озаконија и станаа авторитативни.
2. Што е самовластен и не трпи приговор.
Англиски: authoritarian
Примери:
Зазема авторитативна поза наменета за потчинетите службеници.
Изведенки
1. авторитативно прил.
Пример: Терминот надзор, според нивните гледања изгледа премногу авторитативно.
2. авторитативност ж.