а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

авторитетен

авторитетниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 10911
Што е со авторитет.
Англиски: authoritative
Примери:
Рече со мирен, но авторитетен глас.
Авторитетен професор.
Изведенки
авторитетно прил.
Пример: Можеше авторитетно да се постави.