а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

авторски

Види и: автор (м.)
авторскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 7109
Што се однесува на автор.
Англиски: author
Примери:
Авторски права.
Авторски хонорар.
Изрази
Авторски табак - ракопис што има 16 страници текст, односно 30 000 знаци.