а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автор

мн. автори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 428
1. Творец, создавач на некое дело, најчесто уметничко или научно.
Англиски: author Албански: autor
Употреба: Уметност
Примери:
Автор на епиграми.
Автор на книга.
Автор на манифестот.
Анонимен автор.
2. пронаоѓач
Англиски: discoverer Албански: shpikës
Примери:
Џејмс Ват е автор на парната машина.
Изведенки
авторка ж.
мн. авторки