а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автостопер

мн. автостопери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30162
Лице што патува автостоп.
Англиски: hitchhiker
Примери:
Следуваше распаќе, на меѓата чекаа автостопери.
Изведенки
1. автостоперка ж.
мн. автостоперки
Пример: Во камионот качивме автостоперка.
2. автостоперски прид.
автостоперскиот
Пример: автостоперски водич