а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автостоп

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27059
Запирање моторно возило на пат од пешак со молба да биде превезен.
Англиски: hitchhiking
Примери:
Децата тргнале низ Европа автостоп.