а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

агалак

агалакот
Вид збор: Именка, машки род
1. Звање, достоинство на агата, агување.
Турски: ağalık Албански: agallëk
2. Имот, посед што му припаѓа на агата.
Албански: pronë
Примери:
Царот на агата му додели агалак.
3. Дел од приходите што му се давал на агата.
Албански: pjesë
Примери:
Сејмените го собираа агалакот од селаните.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК