а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

агенција

мн. агенции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3277
1. Посредничка фирма што врши определени услуги за други фирми, установи или за приватни лица.
Англиски: agency Албански: agjenci
Употреба: Економија
Примери:
туристичка агенција
рекламна агенција
авторска агенција
2. Установа што се занимава со собирање и ширење вести.
Англиски: agency Албански: agjenci
Примери:
новинска агенција
телеграфска агенција
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК