а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

агитација

мн. агитации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17051
Усна или писмена дејност со цел да се дејствува на масите преку ширење на определени идеи; средство на политичка борба, поттикнување, наговарање.
Англиски: political agitation
Употреба: Политика
Примери:
Нивната агитација беше постојана и моќна.
Нејзините зборови беа само агитација за да се предизвика неред.
Изведенки
1. агитациски прид.
агитацискиот
2. агитационен прид.
агитациониот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК