а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

агитпроп

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 53492
Скратеница за агитација и пропаганда; одделение за агитација и пропаганда кај политички и други организации.
Употреба: Историја , Политика
Примери:
Тој беше во еден од баталјоните, а јас во агитпропот на бригадата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК