а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аирлија

мн. аирлии
Вид збор: Придавка
Ранг: 20436
Што носи среќа.
Англиски: lucky Турски: hayırlı
Употреба: Неменлив збор
Примери:
Беа биле аирлии и тие.
Изведенки
аирлија прил.
Со среќа, среќно.
Пример: Аирлија да е новиот автомобил.