а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аирџија

мн. аирџии
Вид збор: Именка, машки род
Човек што е среќен, што носи среќа.
Турски: hayırci
Примери:
Аирџија си ми за на пазар.