а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аир

(едн.) аирот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6436
1. среќа, корист, добивка
Англиски: benefit Турски: hayır Албански: ajër
Употреба: Разговорно
Примери:
Од тоа нема аир.
Таму има аир.
2. Добро дело, оставнина.
Англиски: beneficial work Албански: punë e dobishme
Употреба: Разговорно
Примери:
Овој мост е везиров аир.
Изрази
Аир да не види! - клетва.